Microchip Technology JANSD2N5153U3
Part No.:
JANSD2N5153U3
Package:
3-SMD, No Lead
Description:
TRANS PNP 80V 2A U3
Package/Case:
3-SMD, No Lead
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
70 @ 2.5A, 5V
Power - Max:
1.16 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/545
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
U3
1. How to order JANSD2N5153U3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANSD2N5153U3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANSD2N5153U3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANSD2N5153U3.
Image JANSD2N5153U3
Part Number JANSD2N5153U3
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case 3-SMD, No Lead
Packaging Bulk
Product Status Active
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max) 50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 70 @ 2.5A, 5V
Power - Max 1.16 W
Frequency - Transition -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)