Microchip Technology JANSM2N5151U3
Part No.:
JANSM2N5151U3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
3-SMD, No Lead
Description:
TRANS PNP 80V 2A U3
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
3-SMD, No Lead
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
30 @ 2.5A, 5V
Power - Max:
1.16 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
U3
1. How to order JANSM2N5151U3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANSM2N5151U3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANSM2N5151U3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANSM2N5151U3.
Image JANSM2N5151U3
Part Number JANSM2N5151U3
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case 3-SMD, No Lead
Packaging Bulk
Product Status Active
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max) 50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 30 @ 2.5A, 5V
Power - Max 1.16 W
Frequency - Transition -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)