Microchip Technology JANTX2N5151U3
Part No.:
JANTX2N5151U3
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
3-SMD, No Lead
Description:
TRANS PNP 80V 2A U3
Package/Case:
3-SMD, No Lead
Active
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):
1mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
30 @ 2.5A, 5V
Power - Max:
1.16 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/545
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
U3
1. How to order JANTX2N5151U3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANTX2N5151U3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANTX2N5151U3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANTX2N5151U3.
Image JANTX2N5151U3
Part Number JANTX2N5151U3
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case 3-SMD, No Lead
Packaging Bulk
Product Status Active
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 30 @ 2.5A, 5V
Power - Max 1.16 W
Frequency - Transition -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)