Microchip Technology JANTX2N5153L
Part No.:
JANTX2N5153L
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJANTX2N5153L.pdf
Description:
TRANS PNP 80V 2A TO-5
Package/Case:
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Active
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
70 @ 2.5A, 5V
Power - Max:
1 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/545
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-5
1. How to order JANTX2N5153L on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANTX2N5153L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANTX2N5153L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANTX2N5153L.
Image JANTX2N5153L
Part Number JANTX2N5153L
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Packaging Bulk
Product Status Active
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max) 50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 70 @ 2.5A, 5V
Power - Max 1 W
Frequency - Transition -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)