Microchip Technology JANTXV1N5968
Part No.:
JANTXV1N5968
Category:
Single Zener Diodes
Package:
E, Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJANTXV1N5968.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 5W E-AXIAL
Package/Case:
E, Axial
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
5 W
Impedance (Max) (Zzt):
1 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 4.28 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 1 A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Qualification:
MIL-PRF-19500/356
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order JANTXV1N5968 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANTXV1N5968 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANTXV1N5968?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANTXV1N5968.
Image JANTXV1N5968
Part Number JANTXV1N5968
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case E, Axial
Packaging Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±5%
Power - Max 5 W
Impedance (Max) (Zzt) 1 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 4.28 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 1 A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C