Microchip Technology JANTXV2N5152L
Part No.:
JANTXV2N5152L
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJANTXV2N5152L.pdf
Description:
TRANS NPN 80V 2A TO-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Product Status:
Active
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):
50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
30 @ 2.5A, 5V
Power - Max:
1 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/544
Supplier Device Package:
TO-5
1. How to order JANTXV2N5152L on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANTXV2N5152L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANTXV2N5152L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANTXV2N5152L.
Image JANTXV2N5152L
Part Number JANTXV2N5152L
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-205AA, TO-5-3 Metal Can
Packaging Bulk
Product Status Active
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max) 50µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 30 @ 2.5A, 5V
Power - Max 1 W
Frequency - Transition -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)