Microchip Technology JANTXV2N5152U3
Part No.:
JANTXV2N5152U3
Package:
3-SMD, No Lead
Description:
TRANS NPN 80V 2A U3
Package/Case:
3-SMD, No Lead
Transistor Type:
NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max):
1mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
30 @ 2.5A, 5V
Power - Max:
1 W
Frequency - Transition:
Operating Temperature:
-65°C ~ 200°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/544
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
U3
1. How to order JANTXV2N5152U3 on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANTXV2N5152U3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANTXV2N5152U3?
Image JANTXV2N5152U3
Part Number JANTXV2N5152U3
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case 3-SMD, No Lead
Packaging Bulk
Product Status Active
Transistor Type NPN
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 500mA, 5A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 30 @ 2.5A, 5V
Power - Max 1 W
Frequency - Transition -
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)