Microsemi Corporation JANTXV2N6800U
Part No.:
JANTXV2N6800U
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
18-CLCC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsJANTXV2N6800U.pdf
Description:
MOSFET N-CH 400V 3A 18ULCC
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
18-CLCC
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.1Ohm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
34.75 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
800mW (Ta), 25W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Qualification:
MIL-PRF-19500/557
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
18-ULCC (9.14x7.49)
1. How to order JANTXV2N6800U on DeepFinds Electronics?
3. Are the JANTXV2N6800U price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of JANTXV2N6800U?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JANTXV2N6800U.
Image JANTXV2N6800U
Part Number JANTXV2N6800U
Manufacturer Microsemi Corporation
Series -
Package/Case 18-CLCC
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1Ohm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34.75 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 800mW (Ta), 25W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)