GeneSiC Semiconductor KBPC25005T
Part No.:
KBPC25005T
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-Square, KBPC-T
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKBPC25005T.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 25A KBPC
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
4-Square, KBPC-T
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
25 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 12.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
QC Terminal
Supplier Device Package:
KBPC
1. How to order KBPC25005T on DeepFinds Electronics?
3. Are the KBPC25005T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KBPC25005T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KBPC25005T.
7.How to contact us to get technical supports, such as KBPC25005T pin diagram, KBPC25005T datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KBPC25005T
Part Number KBPC25005T
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case 4-Square, KBPC-T
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 50 V
Current - Average Rectified (Io) 25 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 12.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 50 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)