GeneSiC Semiconductor KBPC50005W
Part No.:
KBPC50005W
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-Square, KBPC-W
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKBPC50005W.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 50V 50A KBPC-W
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
4-Square, KBPC-W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 25 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
KBPC-W
1. How to order KBPC50005W on DeepFinds Electronics?
3. Are the KBPC50005W price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KBPC50005W?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KBPC50005W.
7.How to contact us to get technical supports, such as KBPC50005W pin diagram, KBPC50005W datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KBPC50005W
Part Number KBPC50005W
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case 4-Square, KBPC-W
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 50 V
Current - Average Rectified (Io) 50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 25 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 50 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)