TE Connectivity Passive Product KC1/2A10RJT
Part No.:
KC1/2A10RJT
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKC1/2A10RJT.pdf
Description:
RES 10 OHM 5% 1.2W AXIAL
Manufacturer:
Series:
KC, CGS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1.2W
Composition:
Wirewound
Features:
Temperature Coefficient:
±30ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 355°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.280" L (2.40mm x 7.10mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order KC1/2A10RJT on DeepFinds Electronics?
3. Are the KC1/2A10RJT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KC1/2A10RJT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KC1/2A10RJT.
Image KC1/2A10RJT
Part Number KC1/2A10RJT
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series KC, CGS
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1.2W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient ±30ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 355°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.280" L (2.40mm x 7.10mm)