E-Switch KC34A30.001SPS
Part No.:
KC34A30.001SPS
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKC34A30.001SPS.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Manufacturer:
E-Switch
Series:
KC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
4
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
3
Circuit per Deck:
3P4T
Contact Timing:
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
30.00mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Silver
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Features:
Depth Behind Panel:
14.20mm
1. How to order KC34A30.001SPS on DeepFinds Electronics?
3. Are the KC34A30.001SPS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KC34A30.001SPS?
Image KC34A30.001NLS KC34A30.001NPS KC34A30.001SLS KC34A30.001SPS KC34A30.001NPF
Part Number KC34A30.001NLS KC34A30.001NPS KC34A30.001SLS KC34A30.001SPS KC34A30.001NPF
Manufacturer E-Switch E-Switch E-Switch E-Switch E-Switch
Series KC KC KC KC KC
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Positions 4 4 4 4 4
Index Stops Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Decks 1 1 1 1 1
Number of Poles per Deck 3 3 3 3 3
Circuit per Deck 3P4T 3P4T 3P4T 3P4T 3P4T
Current Rating (Amps) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC)
Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
Voltage Rating - DC - - - - -
Actuator Type Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length 30.00mm 30.00mm 30.00mm 30.00mm 30.00mm
Angle of Throw 30° 30° 30° 30° 30°
Contact Material Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy
Contact Finish Silver Silver Silver Silver Gold
Termination Style Solder Lug PC Pin Solder Lug PC Pin PC Pin
Features - - - - -
Depth Behind Panel 18.50mm 14.20mm 18.50mm 14.20mm 14.20mm