E-Switch KC43A30.001NLF
Part No.:
KC43A30.001NLF
Manufacturer:
E-Switch
Category:
Rotary Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKC43A30.001NLF.pdf
Description:
SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
Manufacturer:
E-Switch
Series:
KC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
3
Index Stops:
Fixed
Number of Decks:
1
Number of Poles per Deck:
4
Circuit per Deck:
4P3T
Contact Timing:
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):
350mA (AC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
Actuator Type:
Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:
30.00mm
Angle of Throw:
30°
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Solder Lug
Features:
Depth Behind Panel:
18.50mm
1. How to order KC43A30.001NLF on DeepFinds Electronics?
3. Are the KC43A30.001NLF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KC43A30.001NLF?
Image KC43A30.001NPS KC43A30.001NLS KC43A30.001SPS KC43A30.001SLS KC43A30.001NLF
Part Number KC43A30.001NPS KC43A30.001NLS KC43A30.001SPS KC43A30.001SLS KC43A30.001NLF
Manufacturer E-Switch E-Switch E-Switch E-Switch E-Switch
Series KC KC KC KC KC
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Positions 3 3 3 3 3
Index Stops Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Decks 1 1 1 1 1
Number of Poles per Deck 4 4 4 4 4
Circuit per Deck 4P3T 4P3T 4P3T 4P3T 4P3T
Current Rating (Amps) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC)
Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
Voltage Rating - DC - - - - -
Actuator Type Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length 30.00mm 30.00mm 30.00mm 30.00mm 30.00mm
Angle of Throw 30° 30° 30° 30° 30°
Contact Material Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy
Contact Finish Silver Silver Silver Silver Gold
Termination Style PC Pin Solder Lug PC Pin Solder Lug Solder Lug
Features - - - - -
Depth Behind Panel 14.20mm 18.50mm 14.20mm 18.50mm 18.50mm