TE Connectivity Passive Product KC5250RJ
Part No.:
KC5250RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKC5250RJ.pdf
Description:
RES 250 OHM 5% 6W AXIAL
Manufacturer:
Series:
KC, CGS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
6W
Composition:
Wirewound
Features:
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 355°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.311" Dia x 0.875" L (7.90mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order KC5250RJ on DeepFinds Electronics?
3. Are the KC5250RJ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KC5250RJ?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KC5250RJ.
7.How to contact us to get technical supports, such as KC5250RJ pin diagram, KC5250RJ datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KC5250RJ
Part Number KC5250RJ
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series KC, CGS
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Resistance 250 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 6W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 355°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.311" Dia x 0.875" L (7.90mm x 22.23mm)