Rohm Semiconductor KDZTFTR5.6B
Part No.:
KDZTFTR5.6B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKDZTFTR5.6B.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 1W PMDU
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
Power - Max:
1 W
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 1.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PMDU
1. How to order KDZTFTR5.6B on DeepFinds Electronics?
3. Are the KDZTFTR5.6B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KDZTFTR5.6B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KDZTFTR5.6B.
Image KDZTFTR5.6B
Part Number KDZTFTR5.6B
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case SOD-123F
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance -
Power - Max 1 W
Impedance (Max) (Zzt) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1.5 V