TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KHAE-17A16-120
Part No.:
KHAE-17A16-120
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Signal Relays, Up to 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKHAE-17A16-120.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 120V
Manufacturer:
Series:
KHA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
120VAC
Contact Form:
4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current):
1 A
Switching Voltage:
240VAC - Max
Load - Max Switching:
240VA
Coil Current:
10 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Coil Insulation:
Must Operate Voltage:
102 VAC
Must Release Voltage:
Operate Time:
13 ms
Release Time:
6 ms
Operating Temperature:
-45°C ~ 70°C
Contact Material:
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order KHAE-17A16-120 on DeepFinds Electronics?
3. Are the KHAE-17A16-120 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KHAE-17A16-120?
Image KHAE-11D16-24 KHAE-17A16-120 KHAE-17D16-24
Part Number KHAE-11D16-24 KHAE-17A16-120 KHAE-17D16-24
Series KHA KHA KHA
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Mounting Type Socketable Through Hole Through Hole
Coil Voltage 24VDC 120VAC 24VDC
Contact Form DPDT (2 Form C) 4PDT (4 Form C) 4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current) 1 A 1 A 1 A
Switching Voltage 240VAC - Max 240VAC - Max 240VAC - Max
Load - Max Switching 240VA 240VA 240VA
Coil Current 36.9 mA 10 mA 37.5 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - -
Termination Style Plug In PC Pin PC Pin
Seal Rating - - -
Coil Insulation Class B - -
Must Operate Voltage 18 VDC 102 VAC 18 VDC
Must Release Voltage - - -
Operate Time 13 ms 13 ms 13 ms
Release Time 6 ms 6 ms 6 ms
Operating Temperature -45°C ~ 70°C -45°C ~ 70°C -45°C ~ 70°C