Eaton - Electronics Division KLKE-12-1P
Part No.:
KLKE-12-1P
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Radial Bend Cylinder
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKLKE-12-1P.pdf
Description:
FUSE EV 12A 600VAC/DC 1P TERM
Shipping
Inventory:180
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
KLKE
Package / Case:
Radial Bend Cylinder
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
12A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
600 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm)
Grade:
Qualification:
1. How to order KLKE-12-1P on DeepFinds Electronics?
3. Are the KLKE-12-1P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KLKE-12-1P?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KLKE-12-1P.
7.How to contact us to get technical supports, such as KLKE-12-1P pin diagram, KLKE-12-1P datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KLKE-8-1P KLKE-25-1P KLKE-10-1P KLKE-12-1P KLKE-15-1P
Part Number KLKE-8-1P KLKE-25-1P KLKE-10-1P KLKE-12-1P KLKE-15-1P
Series KLKE KLKE KLKE KLKE KLKE
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Fuse Type Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge
Current Rating (Amps) 8A 25A 10A 12A 15A
Voltage Rating - AC 600 VAC 600 VAC 600 VAC 600 VAC 600 VAC
Voltage Rating - DC 600 VDC 600 VDC 600 VDC 600 VDC 600 VDC
Response Time - - - - -
Features - - - - -
Class - - - - -
Approval Agency cURus cURus cURus cURus cURus
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50kA 50kA 50kA 50kA 50kA
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm) 0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm) 0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm) 0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm) 0.406" Dia x 1.530" L (10.31mm x 38.86mm)