Hasco Relays KLT1C12DC12
Part No.:
KLT1C12DC12
Manufacturer:
Hasco Relays
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKLT1C12DC12.pdf
Description:
RELAY SPDT 12A 12V
Manufacturer:
Hasco Relays
Series:
KLT
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
12 A
Switching Voltage:
277VAC - Max
Load - Max Switching:
Coil Current:
30 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Coil Insulation:
Class B
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
8 ms
Release Time:
5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Contact Material:
Silver Alloy
Relay Type:
Grade:
Qualification:
1. How to order KLT1C12DC12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the KLT1C12DC12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KLT1C12DC12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KLT1C12DC12.
Image KLT1C12DC12
Part Number KLT1C12DC12
Manufacturer Hasco Relays
Series KLT
Packaging Tube
Product Status Active
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 12 A
Switching Voltage 277VAC - Max
Load - Max Switching -
Coil Current 30 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 8 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C