KOINO KSL25S3-L2C-G
Part No.:
KSL25S3-L2C-G
Manufacturer:
KOINO
Category:
Selector Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKSL25S3-L2C-G.pdf
Description:
25mm SELECTOR SWITCH
Manufacturer:
KOINO
Series:
K
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Standard
Circuit:
DPST-NO/NC
Number of Positions:
3
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Illumination:
Illuminated
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
12 VDC
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.20mm Dia
Ingress Protection:
IP40
Features:
Bezel - Round, Green Knob
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C
1. How to order KSL25S3-L2C-G on DeepFinds Electronics?
3. Are the KSL25S3-L2C-G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KSL25S3-L2C-G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KSL25S3-L2C-G.
Image KSL25S3-11 KSL25S3-L2C-G KSL25S3-L3C-G KSL25S3-L1C-G KSL25S3-L1C-Y
Part Number KSL25S3-11 KSL25S3-L2C-G KSL25S3-L3C-G KSL25S3-L1C-G KSL25S3-L1C-Y
Manufacturer KOINO KOINO KOINO KOINO KOINO
Series K K K K K
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Standard Standard Standard Standard Standard
Circuit DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC
Number of Positions 3 3 3 3 3
Switch Function On-Off, Off-On On-Off, Off-On On-Off, Off-On On-Off, Off-On On-Off, Off-On
Current Rating (Amps) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
Voltage Rating - DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
Illumination Non-Illuminated Illuminated Illuminated Illuminated Illuminated
Illumination Type, Color - LED, Green LED, Green LED, Green LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal) - 12 VDC 24 VDC 6 VDC 6 VDC
Mounting Type Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount
Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia
Ingress Protection IP40 IP40 IP40 IP40 IP40
Operating Temperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C