KOINO KSL30WAS2-L1C-R
Part No.:
KSL30WAS2-L1C-R
Manufacturer:
KOINO
Category:
Selector Switches
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKSL30WAS2-L1C-R.pdf
Description:
30mm SELECTOR SWITCH
Manufacturer:
KOINO
Series:
K
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Standard
Circuit:
DPST-NO/NC
Number of Positions:
2
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
125 V
Illumination:
Illuminated
Illumination Type, Color:
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):
6 VDC
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.20mm Dia
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Bezel - Round, Red Knob
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C
1. How to order KSL30WAS2-L1C-R on DeepFinds Electronics?
3. Are the KSL30WAS2-L1C-R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KSL30WAS2-L1C-R?
Image KSL30WAS2-11 KSL30WAS2-L3C-G KSL30WAS2-L2C-Y KSL30WAS2-L1C-R KSL30WAS2-L1C-Y
Part Number KSL30WAS2-11 KSL30WAS2-L3C-G KSL30WAS2-L2C-Y KSL30WAS2-L1C-R KSL30WAS2-L1C-Y
Manufacturer KOINO KOINO KOINO KOINO KOINO
Series K K K K K
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Standard Standard Standard Standard Standard
Circuit DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC DPST-NO/NC
Number of Positions 2 2 2 2 2
Switch Function On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
Voltage Rating - DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
Illumination Non-Illuminated Illuminated Illuminated Illuminated Illuminated
Illumination Type, Color - LED, Green LED, Yellow LED, Red LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal) - 24 VDC 12 VDC 6 VDC 6 VDC
Mounting Type Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount
Termination Style Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia Circular - 25.20mm Dia
Operating Temperature -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C -25°C ~ 50°C