TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUMP-14D18-12
Part No.:
KUMP-14D18-12
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsKUMP-14D18-12.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 12V
Shipping
Inventory:141
Manufacturer:
Series:
KUMP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Socketable
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current):
15 A
Switching Voltage:
277VAC - Max
Load - Max Switching:
4155VA
Coil Current:
100 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating:
Coil Insulation:
Class B
Must Operate Voltage:
9 VDC
Must Release Voltage:
Operate Time:
15 ms
Release Time:
10 ms
Operating Temperature:
-45°C ~ 70°C
Contact Material:
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Relay Type:
General Purpose
Grade:
Qualification:
1. How to order KUMP-14D18-12 on DeepFinds Electronics?
3. Are the KUMP-14D18-12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KUMP-14D18-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of KUMP-14D18-12.
Image KUMP-14D18-24 KUMP-11D18-24 KUMP-11D18-12 KUMP-14D18-12 KUMP-14A18-120
Part Number KUMP-14D18-24 KUMP-11D18-24 KUMP-11D18-12 KUMP-14D18-12 KUMP-14A18-120
Series KUMP KUMP KUMP KUMP KUMP
Packaging Tray Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Socketable Socketable Socketable Socketable Socketable
Coil Voltage 24VDC 24VDC 12VDC 12VDC 120VAC
Contact Form 3PDT (3 Form C) DPDT (2 Form C) DPDT (2 Form C) 3PDT (3 Form C) 3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current) 15 A 15 A 15 A 15 A 15 A
Switching Voltage 277VAC - Max 277VAC - Max 277VAC - Max 277VAC - Max 277VAC - Max
Load - Max Switching 4155VA 4155VA 4155VA 4155VA 4155VA
Coil Current 51 mA 51 mA 100 mA 100 mA 24 mA
Coil Type Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - - - -
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Seal Rating - - - - -
Coil Insulation Class B Class B Class B Class B Class B
Must Operate Voltage 18 VDC 18 VDC 9 VDC 9 VDC 102 VAC
Must Release Voltage - - - - -
Operate Time 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
Release Time 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
Operating Temperature -45°C ~ 70°C -45°C ~ 70°C -45°C ~ 70°C -45°C ~ 70°C -45°C ~ 45°C