Littelfuse Inc. L4008D6RP
Part No.:
L4008D6RP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsL4008D6RP.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 400V 8A TO252
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
65A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
10 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252 (DPAK)
1. How to order L4008D6RP on DeepFinds Electronics?
3. Are the L4008D6RP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L4008D6RP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L4008D6RP.
7.How to contact us to get technical supports, such as L4008D6RP pin diagram, L4008D6RP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L4008D6RP
Part Number L4008D6RP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Triac Type Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State 400 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 65A, 85A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 10 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)