Littelfuse Inc. L6004L3TP
Part No.:
L6004L3TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsL6004L3TP.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO220
Shipping
Inventory:385
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Isolated Tab
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
3 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
5 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220 Isolated Tab
1. How to order L6004L3TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the L6004L3TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of L6004L3TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of L6004L3TP.
7.How to contact us to get technical supports, such as L6004L3TP pin diagram, L6004L3TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image L6004L3TP
Part Number L6004L3TP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series -
Package/Case TO-220-3 Isolated Tab
Packaging Tube
Product Status Active
Triac Type Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 3 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 5 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)