Panduit Corp LCMA25-10H-C
Part No.:
LCMA25-10H-C
Manufacturer:
Panduit Corp
Category:
Ring Connectors
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLCMA25-10H-C.pdf
Description:
CONN TERM RECT RING 16MM #M10
Manufacturer:
Panduit Corp
Series:
Pan-Lug™
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Terminal Type:
Flat Sided, Tubular (Battery Lugs)
Stud/Tab Size:
M10 Stud
Thickness:
Width - Outer Edges:
0.610" (15.49mm)
Length - Overall:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Termination:
Crimp
Wire Gauge:
16mm²
Insulation:
Non-Insulated
Features:
Color:
Contact Material:
Copper
Contact Finish:
Tin
1. How to order LCMA25-10H-C on DeepFinds Electronics?
3. Are the LCMA25-10H-C price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LCMA25-10H-C?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LCMA25-10H-C.
Image LCMA25-8-C LCMA25-6-C LCMA25-10-C LCMA25-10F-C LCMA25-10H-C
Part Number LCMA25-8-C LCMA25-6-C LCMA25-10-C LCMA25-10F-C LCMA25-10H-C
Manufacturer Panduit Corp Panduit Corp Panduit Corp Panduit Corp Panduit Corp
Series Pan-Lug™ Pan-Lug™ Pan-Lug™ Pan-Lug™ Pan-Lug™
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Obsolete Obsolete
Stud/Tab Size M8 Stud M6 Stud M10 Stud M10 Stud M10 Stud
Thickness 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm) 0.059" (1.50mm) 0.059" (1.50mm) -
Width - Outer Edges 0.610" (15.49mm) 0.551" (14.00mm) 0.610" (15.49mm) 0.610" (15.49mm) 0.610" (15.49mm)
Length - Overall 1.457" (37.00mm) 1.457" (37.00mm) 1.457" (37.00mm) - -
Termination Crimp Crimp Crimp Crimp, Flag Crimp
Wire Gauge 25mm² 25mm² 25mm² 16mm² 16mm²