STMicroelectronics LD1086D2M33TR
Part No.:
LD1086D2M33TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLD1086D2M33TR.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A D2PAK-3
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
10 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
79dB (120Hz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK-3
1. How to order LD1086D2M33TR on DeepFinds Electronics?
3. Are the LD1086D2M33TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LD1086D2M33TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LD1086D2M33TR.
Image LD1086D2M33TR
Part Number LD1086D2M33TR
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Package/Case TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) -
PSRR 79dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C