Texas Instruments LM2676SX-12/NOPB
Part No.:
LM2676SX-12/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLM2676SX-12/NOPB.pdf
Description:
IC REG BUCK 12V 3A TO263
Shipping
Inventory:663
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
SIMPLE SWITCHER®
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
8V
Voltage - Input (Max):
40V
Voltage - Output (Min/Fixed):
12V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
3A
Frequency - Switching:
260kHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263 (DDPAK-7)
1. How to order LM2676SX-12/NOPB on DeepFinds Electronics?
3. Are the LM2676SX-12/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM2676SX-12/NOPB?
Image LM2676SX-5.0/NOPB LM2676SX-ADJ/NOPB LM2676SX-12/NOPB LM2676SX-3.3/NOPB LM2676SX-12
Part Number LM2676SX-5.0/NOPB LM2676SX-ADJ/NOPB LM2676SX-12/NOPB LM2676SX-3.3/NOPB LM2676SX-12
Series SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER® SIMPLE SWITCHER®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Obsolete
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Topology Buck Buck Buck Buck Buck
Output Type Fixed Adjustable Fixed Fixed Fixed
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 8V 8V 8V 8V 8V
Voltage - Input (Max) 40V 40V 40V 40V 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 1.2V 12V 3.3V 12V
Voltage - Output (Max) - 37V - - -
Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
Frequency - Switching 260kHz 260kHz 260kHz 260kHz 260kHz