National Semiconductor LM3502ITL-16/NOPB
Part No.:
LM3502ITL-16/NOPB
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
LED Drivers
Package:
10-WFBGA, DSBGA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLM3502ITL-16/NOPB.pdf
Description:
IC LED DRVR RGLTR PWM 10TUSMD
Manufacturer:
National Semiconductor
Series:
Package/Case:
10-WFBGA, DSBGA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
DC DC Regulator
Topology:
Step-Up (Boost)
Internal Switch(s):
Yes
Number of Outputs:
2
Voltage - Supply (Min):
2.5V
Voltage - Supply (Max):
5.5V
Voltage - Output:
16V
Current - Output / Channel:
400mA (Switch)
Frequency:
1MHz
Dimming:
PWM
Applications:
Backlight
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
10-TµSMD (1.9x2.07)
1. How to order LM3502ITL-16/NOPB on DeepFinds Electronics?
3. Are the LM3502ITL-16/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM3502ITL-16/NOPB?
Image LM3502ITL-25 LM3502ITL-44 LM3502ITL-16/NOPB LM3502ITL-25/NOPB
Part Number LM3502ITL-25 LM3502ITL-44 LM3502ITL-16/NOPB LM3502ITL-25/NOPB
Series - - - -
Package/Case 10-WFBGA, DSBGA 10-WFBGA, DSBGA 10-WFBGA, DSBGA 10-WFBGA, DSBGA
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Type DC DC Regulator DC DC Regulator DC DC Regulator DC DC Regulator
Topology Step-Up (Boost) Step-Up (Boost) Step-Up (Boost) Step-Up (Boost)
Internal Switch(s) Yes Yes Yes Yes
Number of Outputs 2 2 2 2
Voltage - Supply (Min) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
Voltage - Supply (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output 25V 44V 16V 25V
Current - Output / Channel 600mA (Switch) 750mA (Switch) 400mA (Switch) 600mA (Switch)
Frequency 1MHz 1MHz 1MHz 1MHz
Dimming PWM PWM PWM PWM
Applications Backlight Backlight Backlight Backlight
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)