Texas Instruments LM3622MX-4.1
Part No.:
LM3622MX-4.1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Battery Chargers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLM3622MX-4.1.pdf
Description:
IC BATT CONTRL LI-ION 1CEL 8SOIC
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Battery Chemistry:
Lithium Ion
Number of Cells:
1
Current - Charging:
Constant
Programmable Features:
Fault Protection:
Charge Current - Max:
Battery Pack Voltage:
4.1V
Voltage - Supply (Max):
24V
Interface:
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order LM3622MX-4.1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the LM3622MX-4.1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM3622MX-4.1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LM3622MX-4.1.
Image LM3622MX-4.1 LM3622MX-4.2 LM3622MX-8.2 LM3622MX-8.2/NOPB
Part Number LM3622MX-4.1 LM3622MX-4.2 LM3622MX-8.2 LM3622MX-8.2/NOPB
Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
Series - - - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Battery Chemistry Lithium Ion Lithium Ion Lithium Ion Lithium Ion
Number of Cells 1 1 2 2
Current - Charging Constant Constant Constant Constant
Programmable Features - - - -
Fault Protection - - - -
Charge Current - Max - - - -
Battery Pack Voltage 4.1V 4.2V 8.2V 8.2V
Voltage - Supply (Max) 24V 24V 24V 24V
Interface - - - -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (TA) -20°C ~ 70°C (TA) -20°C ~ 70°C (TA) -20°C ~ 70°C (TA)