National Semiconductor LM4040AIM3X-10
Part No.:
LM4040AIM3X-10
Manufacturer:
National Semiconductor
Category:
Voltage Reference
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLM4040AIM3X-10.pdf
Description:
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Manufacturer:
National Semiconductor
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Reference Type:
Shunt
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
15 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
Noise - 10Hz to 10kHz:
180µVrms
Voltage - Input:
Current - Supply:
Current - Cathode:
103 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order LM4040AIM3X-10 on DeepFinds Electronics?
3. Are the LM4040AIM3X-10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM4040AIM3X-10?
Image LM4040AIM3X-10
Part Number LM4040AIM3X-10
Manufacturer National Semiconductor
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Reference Type Shunt
Output Type Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 15 mA
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 180µVrms
Voltage - Input -
Current - Supply -
Current - Cathode 103 µA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)