Texas Instruments LM4050QAEM3-2.5/NOPB
Part No.:
LM4050QAEM3-2.5/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLM4050QAEM3-2.5/NOPB.pdf
Description:
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status:
Active
Reference Type:
Shunt
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
15 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
Noise - 10Hz to 10kHz:
41µVrms
Current - Cathode:
65 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order LM4050QAEM3-2.5/NOPB on DeepFinds Electronics?
3. Are the LM4050QAEM3-2.5/NOPB price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM4050QAEM3-2.5/NOPB?
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Reference Type Shunt Shunt Shunt Shunt Shunt
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 5V 4.096V 2.048V 2.5V
Current - Output 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA 15 mA
Tolerance ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1%
Temperature Coefficient 50ppm/°C 50ppm/°C 50ppm/°C 50ppm/°C 50ppm/°C
Noise - 10Hz to 10kHz 41µVrms 93µVrms 93µVrms 34µVrms 41µVrms