Texas Instruments LM4140BCMX-2.5
Part No.:
LM4140BCMX-2.5
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLM4140BCMX-2.5.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
8 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
6ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
2.2µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
Voltage - Input:
1.8V ~ 5.5V
Current - Supply:
375µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package:
8-SOIC
1. How to order LM4140BCMX-2.5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the LM4140BCMX-2.5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LM4140BCMX-2.5?
Image LM4140BCMX-1.0 LM4140BCMX-2.5 LM4140BCMX-4.1 LM4140BCMX-1.0/NOPB LM4140BCMX-2.5/NOPB
Part Number LM4140BCMX-1.0 LM4140BCMX-2.5 LM4140BCMX-4.1 LM4140BCMX-1.0/NOPB LM4140BCMX-2.5/NOPB
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Active Active
Reference Type Series Series Series Series Series
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.024V 2.5V 4.096V 1.024V 2.5V
Current - Output 8 mA 8 mA 8 mA 8 mA 8 mA
Tolerance ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1% ±0.1%
Temperature Coefficient 6ppm/°C 6ppm/°C 6ppm/°C 6ppm/°C 6ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz 2.2µVp-p 2.2µVp-p 2.2µVp-p 2.2µVp-p 2.2µVp-p
Voltage - Input 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V 1.8V ~ 5.5V