Texas Instruments LP2981AIM5-3.3/NOPB
Part No.:
LP2981AIM5-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLP2981AIM5-3.3/NOPB.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.37V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
1.7 mA
PSRR:
63dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
1. How to order LP2981AIM5-3.3/NOPB on DeepFinds Electronics?
3. Are the LP2981AIM5-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP2981AIM5-3.3/NOPB?
Series - - - - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Obsolete Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 5V 5V 2.5V 3.6V
Voltage Dropout (Max) 0.37V @ 100mA 0.37V @ 100mA 0.37V @ 100mA 0.37V @ 100mA 0.37V @ 100mA
Current - Output 100mA 100mA 100mA 100mA 100mA
Current - Quiescent (Iq) 95 µA 95 µA 95 µA 95 µA 95 µA
Current - Supply (Max) 1.7 mA 1.7 mA 1.7 mA 1.7 mA 1.7 mA
PSRR 63dB (1kHz) 63dB (1kHz) 63dB (1kHz) 63dB (1kHz) 63dB (1kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C