Texas Instruments LP5907SNX-1.9
Part No.:
LP5907SNX-1.9
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLP5907SNX-1.9.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.9V 250MA 4X2SON
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
4-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 250mA
Current - Output:
250mA
Current - Quiescent (Iq):
25 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-X2SON (1x1)
1. How to order LP5907SNX-1.9 on DeepFinds Electronics?
3. Are the LP5907SNX-1.9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LP5907SNX-1.9?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LP5907SNX-1.9.
Image LP5907SNX-3.3/NOPB LP5907SNX-2.8/NOPB LP5907SNX-1.8/NOPB LP5907SNX-3.0/NOPB LP5907SNX-1.9
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 2.8V 1.8V 3V 1.9V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 250mA 0.25V @ 250mA 0.25V @ 250mA 0.25V @ 250mA 0.25V @ 250mA
Current - Output 250mA 250mA 250mA 250mA 250mA
Current - Quiescent (Iq) 25 µA 25 µA 25 µA 25 µA 25 µA
Current - Supply (Max) 425 µA 425 µA 425 µA 425 µA -
PSRR 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz) 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz) 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz) 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz) 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C