TE Connectivity Passive Product LR1F200K
Part No.:
LR1F200K
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLR1F200K.pdf
Description:
RES 200K OHM 1% 0.6W AXIAL
Manufacturer:
Series:
LR, Neohm
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
200 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.244" L (2.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order LR1F200K on DeepFinds Electronics?
3. Are the LR1F200K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LR1F200K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LR1F200K.
7.How to contact us to get technical supports, such as LR1F200K pin diagram, LR1F200K datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LR1F200K
Part Number LR1F200K
Manufacturer TE Connectivity Passive Product
Series LR, Neohm
Packaging Cut Tape (CT)
Product Status Active
Resistance 200 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.244" L (2.30mm x 6.20mm)