IXYS LSIC2SD120N120PA
Part No.:
LSIC2SD120N120PA
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLSIC2SD120N120PA.pdf
Description:
DIODE MODULE SIC 1200V 120A
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
120A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 60 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order LSIC2SD120N120PA on DeepFinds Electronics?
3. Are the LSIC2SD120N120PA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LSIC2SD120N120PA?
Image LSIC2SD120N120PA
Part Number LSIC2SD120N120PA
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 60 A
Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C