Analog Devices Inc. LT3021EDH-1.8#PBF
Part No.:
LT3021EDH-1.8#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
16-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLT3021EDH-1.8#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 16DFN
Shipping
Inventory:268
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
16-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.285V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
250 µA
Current - Supply (Max):
10 mA
PSRR:
56dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-DFN (5x5)
1. How to order LT3021EDH-1.8#PBF on DeepFinds Electronics?
3. Are the LT3021EDH-1.8#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT3021EDH-1.8#PBF?
Image LT3021EDH#PBF LT3021EDH#TRPBF LT3021EDH-1.2#TRPBF LT3021EDH-1.8#PBF LT3021EDH-1.2#PBF
Part Number LT3021EDH#PBF LT3021EDH#TRPBF LT3021EDH-1.2#TRPBF LT3021EDH-1.8#PBF LT3021EDH-1.2#PBF
Series - - - - -
Packaging Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Adjustable Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 10V 10V 10V 10V 10V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.2V 0.2V 1.2V 1.8V 1.2V
Voltage - Output (Max) 9.5V 9.5V - - -
Voltage Dropout (Max) 0.285V @ 500mA 0.285V @ 500mA 0.285V @ 500mA 0.285V @ 500mA 0.285V @ 500mA
Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 250 µA 250 µA 250 µA 250 µA 250 µA
Current - Supply (Max) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
PSRR 70dB (120Hz) 70dB (120Hz) 60dB (120Hz) 56dB (120Hz) 60dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C