Microchip Technology LXP1000-23-2
Part No.:
LXP1000-23-2
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
RF Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsLXP1000-23-2.pdf
Description:
SI PIN NON HERMETIC EPSM SMT
Shipping
Inventory:484
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Type:
PIN - 1 Pair Series Connection
Voltage - Peak Reverse (Max):
5V
Current - Max:
5 mA
Capacitance @ Vr, F:
0.28pF @ 5V, 1MHz
Resistance @ If, F:
2.5Ohm @ 5mA, 100MHz
Power Dissipation (Max):
250 mW
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
SOT-23-3
1. How to order LXP1000-23-2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the LXP1000-23-2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LXP1000-23-2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LXP1000-23-2.
Image LXP1000-23-2 LXP1000-23-2/TR LXP1000-23-4
Part Number LXP1000-23-2 LXP1000-23-2/TR LXP1000-23-4
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Series - - -
Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active
Diode Type PIN - 1 Pair Series Connection PIN - 1 Pair Series Connection PIN - 1 Pair Common Cathode
Voltage - Peak Reverse (Max) 5V 5V 5V
Current - Max 5 mA 5 mA 1 A
Capacitance @ Vr, F 0.28pF @ 5V, 1MHz 0.28pF @ 5V, 1MHz 0.28pF @ 5V, 1MHz
Resistance @ If, F 2.5Ohm @ 5mA, 100MHz 2.5Ohm @ 5mA, 100MHz 2.5Ohm @ 5mA, 100MHz
Power Dissipation (Max) 250 mW 250 mW 250 mW
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C