Diodes Incorporated LZ52C30WS
Part No.:
LZ52C30WS
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Zener Diodes
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
DIODE ZENER 30V 500MW 1206
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
30 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 22 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1206
1. How to order LZ52C30WS on DeepFinds Electronics?
3. Are the LZ52C30WS price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LZ52C30WS?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LZ52C30WS.
7.How to contact us to get technical supports, such as LZ52C30WS pin diagram, LZ52C30WS datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LZ52C30WS
Part Number LZ52C30WS
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 30 V
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 22 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)