GeneSiC Semiconductor M3P75A-160
Part No.:
M3P75A-160
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
5-SMD Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsM3P75A-160.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 75A 5-SMD
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
5-SMD Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
75 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.15 V @ 75 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 1600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
5-SMD
1. How to order M3P75A-160 on DeepFinds Electronics?
3. Are the M3P75A-160 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M3P75A-160?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of M3P75A-160.
7.How to contact us to get technical supports, such as M3P75A-160 pin diagram, M3P75A-160 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M3P75A-100 M3P75A-120 M3P75A-140 M3P75A-160 M3P75A-60
Part Number M3P75A-100 M3P75A-120 M3P75A-140 M3P75A-160 M3P75A-60
Series - - - - -
Package/Case 5-SMD Module 5-SMD Module 5-SMD Module 5-SMD Module 5-SMD Module
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Diode Type Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase
Technology Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1 kV 1.2 kV 1.4 kV 1.6 kV 600 V
Current - Average Rectified (Io) 75 A 75 A 75 A 75 A 75 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.15 V @ 75 A 1.15 V @ 75 A 1.15 V @ 75 A 1.15 V @ 75 A -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1000 V 10 µA @ 1200 V 10 µA @ 1400 V 10 µA @ 1600 V 10 µA @ 600 V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -