onsemi MAC15SMG
Part No.:
MAC15SMG
Manufacturer:
onsemi
Category:
TRIACs
Package:
TO-220-3
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 15A TO220
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Triac Type:
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State:
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max):
15 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
120A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
5 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
10 mA
Configuration:
Single
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
1. How to order MAC15SMG on DeepFinds Electronics?
3. Are the MAC15SMG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAC15SMG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAC15SMG.
7.How to contact us to get technical supports, such as MAC15SMG pin diagram, MAC15SMG datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAC15SMG
Part Number MAC15SMG
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Triac Type Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State 600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 15 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 120A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 5 mA
Current - Hold (Ih) (Max) 10 mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 110°C (TJ)