onsemi MBR10100H
Part No.:
MBR10100H
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220-2
Manufacturer:
onsemi
Series:
SWITCHMODE™
Package/Case:
TO-220-2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
800 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order MBR10100H on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBR10100H price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR10100H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR10100H.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBR10100H pin diagram, MBR10100H datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBR10100H
Part Number MBR10100H
Manufacturer onsemi
Series SWITCHMODE™
Package/Case TO-220-2
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-2
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C