GeneSiC Semiconductor MBR120150CTR
Part No.:
MBR120150CTR
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
Twin Tower
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBR120150CTR.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOTT 150V 60A 2TOWER
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
Twin Tower
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 60 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MBR120150CTR on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBR120150CTR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR120150CTR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR120150CTR.
Image MBR120150CTR
Part Number MBR120150CTR
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case Twin Tower
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 60 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C