Microchip Technology MBR20100CTE3/TU
Part No.:
MBR20100CTE3/TU
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220AB
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBR20100CTE3/TU.pdf
Description:
DIODE ARRAY 100V 20A TO-220AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
TO-220AB
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 10 A
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order MBR20100CTE3/TU on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBR20100CTE3/TU price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR20100CTE3/TU?
Image MBR20100CTE3/TU
Part Number MBR20100CTE3/TU
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-220AB
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology -
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 10 A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C