onsemi MBR2H100SFT3G
Part No.:
MBR2H100SFT3G
Package:
SOD-123F
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBR2H100SFT3G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD123FL
Package/Case:
SOD-123F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 100 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-123FL
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order MBR2H100SFT3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBR2H100SFT3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR2H100SFT3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR2H100SFT3G.
Image MBR2H100SFT3G
Part Number MBR2H100SFT3G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case SOD-123F
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840 mV @ 2 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 100 V
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOD-123FL
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C