GeneSiC Semiconductor MBR2X100A120
Part No.:
MBR2X100A120
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBR2X100A120.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOT 120V 100A SOT227
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
2 Independent
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 mA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SOT-227
1. How to order MBR2X100A120 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBR2X100A120 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR2X100A120?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR2X100A120.
Image MBR2X100A120
Part Number MBR2X100A120
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 2 Independent
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 mA @ 120 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C