GeneSiC Semiconductor MBR2X160A150
Part No.:
MBR2X160A150
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBR2X160A150.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOT 150V 160A SOT227
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
160A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 160 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
SOT-227
1. How to order MBR2X160A150 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBR2X160A150 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR2X160A150?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR2X160A150.
Image MBR2X160A150
Part Number MBR2X160A150
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 160A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 160 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C