onsemi MBR30170MFST1G
Part No.:
MBR30170MFST1G
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBR30170MFST1G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 170V 30A 5DFN
Shipping
Inventory:825
Package/Case:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
170 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
890 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 170 V
Capacitance @ Vr, F:
821pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order MBR30170MFST1G on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBR30170MFST1G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR30170MFST1G?
Image MBR30170MFST1G
Part Number MBR30170MFST1G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 170 V
Current - Average Rectified (Io) 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 890 mV @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 170 V
Capacitance @ Vr, F 821pF @ 1V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C