onsemi MBR30H100MFST3G
Part No.:
MBR30H100MFST3G
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBR30H100MFST3G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 30A 5DFN
Package/Case:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order MBR30H100MFST3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBR30H100MFST3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR30H100MFST3G?
Image MBR30H100MFST3G
Part Number MBR30H100MFST3G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C