onsemi MBR40250T
Part No.:
MBR40250T
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBR40250T.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 250V 40A TO220
Manufacturer:
onsemi
Series:
SWITCHMODE™
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
250 V
Current - Average Rectified (Io):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
970 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 250 V
Capacitance @ Vr, F:
500pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
1. How to order MBR40250T on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBR40250T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR40250T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR40250T.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBR40250T pin diagram, MBR40250T datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBR40250TG MBR40250T MBR40250TH
Part Number MBR40250TG MBR40250T MBR40250TH
Manufacturer onsemi onsemi onsemi
Series SWITCHMODE™ SWITCHMODE™ SWITCHMODE™
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-2
Packaging Tube Tube Bulk
Product Status Active Obsolete Obsolete
Technology Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 250 V 250 V 250 V
Current - Average Rectified (Io) 40A 40A 40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 970 mV @ 40 A 970 mV @ 40 A 970 mV @ 40 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns 35 ns 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 µA @ 250 V 30 µA @ 250 V 250 µA @ 250 V
Capacitance @ Vr, F 500pF @ 5V, 1MHz 500pF @ 5V, 1MHz 500pF @ 5V, 1MHz
Grade - - -
Qualification - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-220 TO-220 TO-220-2
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C