onsemi MBR8H100MFST3G
Part No.:
MBR8H100MFST3G
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBR8H100MFST3G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 8A 5DFN
Package/Case:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 100 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
1. How to order MBR8H100MFST3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBR8H100MFST3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR8H100MFST3G?
Image MBR8H100MFST3G
Part Number MBR8H100MFST3G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 100 V
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C